Jak poprawić jakość snu? Co stosować przy problemach z zasypianiem?

Trudności z zasypianiem lub utrzymaniem ciągłości snu to częsty problem, dotyczący osób w różnym wieku. Jak sobie z nim radzić? Jakie tabletki na sen pomagają zasnąć? Co stosować przy problemach ze spaniem u dorosłych, a co będzie odpowiednie dla dzieci?

Co stosować przy problemach ze snem?

Problemy ze snem mogą mieć wiele przyczyn. Jeśli utrzymują się dłużej, warto się im bliżej przyjrzeć i poszukać ich źródła. Czasami do trudności z zasypianiem prowadzi niehigieniczny, stresujący tryb życia. Czasem przyczyną jest nieregularna praca lub chrapanie. W zależności od przyczyny problemów ze snem, inne jest postępowanie. W przypadku chrapania, konieczne jest udanie się do lekarza, ponieważ u osób dorosłych, najczęściej jest ono wynikiem bezdechu sennego który wymaga leczenia. Wspomagająco można stosować też preparaty na chrapanie, które można znaleźć na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/leki-na-chrapanie.html. Dostępny jest spray do gardła, do nosa czy chociażby plastry. Nie wyeliminują one przyczyny chrapania, ale mogą nieco ograniczyć ten problem. Stosowanie preparatów na chrapanie pomaga poprawić jakość życia samego pacjenta, jak i osoby współdzielącej z nim sypialnię.

Jakie tabletki na spanie są skuteczne?

Szeroki wybór preparatów na sen: https://aptekadlarodziny.pl/leki-nasenne-tabletki-na-sen.html sprawia, że każdy może znaleźć odpowiednie dla siebie tabletki. Warto jednak zaznaczyć, że leki na sen powinny być dodatkiem do wprowadzenia zasad higieny snu. Bez wyeliminowania przyczyny trudności z zasypianiem, leki będą działać jedynie przez okres ich stosowania. Dodatkowo, są one skuteczne głównie przy łagodnych trudnościach ze spaniem. Jeśli problem jest poważniejszy, konieczne może być wprowadzenie do terapii leków nasennych na receptę.

Jakie tabletki na spanie stosować? Jeśli trudności z zasypianiem i utrzymaniem ciągłości snu wynikają z pracy zmianowej, korzystne efekty mogą przynieść leki z melatoniną. Jest to hormon regulujący rytm snu i czuwania. Jego synteza w organizmie spada u osób starszych. Oni również mogą odnieść korzyści z przyjmowania melatoniny przy problemach ze snem. Preparaty na sen często zawierają też wyciągi ziołowe. Waleriana jest skuteczna w leczeniu bezsenności. Pomaga zasnąć i zapobiega przebudzeniom nocnym.

Czasami leki na sen podawane są też dzieciom. Niewiele jest jednak środków, które można zastosować u tej grupy osób. Preparaty na sen dla dzieci znaleźć można na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/leki-na-sen-dla-dzieci.html. Większość ziół na sen wskazana jest do stosowania powyżej 12. roku życia. Wyjątkiem jest m.in. melisa, którą można podawać również młodszym dzieciom.