Leki nasenne bez recepty – ich skuteczność i bezpieczeństwo

Spokojny sen zapewnia odpoczynek i regenerację. Po przespanej nocy mamy siłę do działania, lepszą koncentrację i dobre samopoczucie. Problemy ze snem mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zmęczenie, rozdrażnienie, problemy ze skupieniem i osłabienie to tylko niektóre z objawów z jakimi można zmagać się po bezsennej nocy. Jak sobie radzić w takim wypadku? Czy istnieją skuteczne leki nasenne bez recepty?

Leki nasenne bez recepty – rodzaje

Ze względu na życie w ciągłym stresie problemy ze snem są coraz bardziej nasilone w społeczeństwie. Stąd też na rynku pojawia się tak wiele leków nasennych dostępnych bez recepty. Sprawdź: https://aptekadlarodziny.pl/leki-bez-recepty/leki-na-uklad-nerwowy/leki-nasenne-tabletki-na-sen.html.

Leki nasenne można podzielić na kilka grup:

  • substancje nasenne i sedatywne o działaniu przeciwhistaminowym – doksylamina i difenhydramina, które pomagają zasnąć już po kilkunastu minutach,
  • preparaty ziołowe na bazie waleriany, melisy, szyszki chmielu, lawendy i innych ekstraktów roślinnych, które działają wyciszająco i uspokajająco,
  • leki z melatoniną – neurohormonem, który produkowany jest w organizmie przez szyszynkę, który przy regularnym stosowaniu korzystnie wpływa na cykl dobowy, ułatwiając tym samym zasypianie wieczorem i poprawiając jakość snu.

Najszybszy efekt nasenny można uzyskać stosując leki z doksylaminą i difenhydraminą, jednak bez konsultacji z lekarzem nie nadają się one do długotrwałego, regularnego zażywania. Warto zwrócić uwagę, że występują one również w innych lekach bez recepty, dlatego należy zachować ostrożność, aby nie doszło do ich przedawkowania.

Jeśli problemy ze snem związane są ze stresem i napięciem warto zastanowić się nad wyborem ziołowych preparatów uspokajających, które pomogą również w zaśnięciu i poprawią jakość snu. Efekt ich działania pojawia się zwykle z opóźnieniem, więc nie należy szybko rezygnować z ich stosowania.

Melatonina rekomendowana jest natomiast osobom pracującym zmianowo i zmieniającym strefy czasowe, w przypadku których to występują zaburzenia cyklu okołodobowego oraz osobom starszym, u których z wiekiem poziom neurohormonu ulega obniżeniu.

Wszystkie leki nasenne dostępne bez recepty można zamówić online. Znajdziesz je na platformie Apteka Dla Rodziny.

O czym warto pamiętać walcząc z bezsennością?

Problemów ze snem nie rozwiąże jedynie sięganie po leki nasenne. Bardzo ważne są również warunki w których zasypiamy oraz tzw. higiena snu. Obejmuje ona m.in. regularne pory chodzenia spać, ograniczanie korzystania wieczorami z ekranów emitujących niebieskie światło czy odpowiednie wieczorne wyciszenie. Warto rozważyć również wyeliminowanie nocnych rozpraszaczy do których zaliczyć można chrapanie partnera. Bywa oni czynnikiem mocno utrudniającym zaśnięcie, szczególnie gdy jest głośne. Lek na chrapanie kupić można online: https://aptekadlarodziny.pl/leki-bez-recepty/leki-na-uklad-nerwowy/leki-na-chrapanie.html. Dla obojga przyda się również suplementacja magnezem, który wspomaga układ nerwowy i pomoże zarówno na chrapanie jak i na sen.